Obrzeża trawnikowe stanowią świetne rozwiązanie w przypadku, kiedy mamy w ogrodzie alejki kwiatowe lub ścieżki sąsiadujące z trawnikiem. Pomogą nam skutecznie, a zarazem estetycznie odgrodzić od siebie powierzchnie ogrodowe. Ułożenie obrzeża nie jest niczym skomplikowanym i możesz zrobić to sam.
Podstawową rzeczą jaką należy zrobić jest wybór obrzeży wysokiej jakości, która będzie odporna na czynniki zewnętrzne oraz elastyczna- pozwoli to nam na dowolne formowanie. Na rynku znaleźć można wiele modeli, w wielu kolorach i fakturach, które możesz dopasować do stylistyki Twojego ogrodu. Nieważne na jakie obrzeża się zdecydujesz musisz wiedzieć, że możemy je montować tylko na wyrównanej wcześniej powierzchni. Pierwszym krokiem do ułożenia obrzeży trawnikowych jest wyznaczenie granicy pomiędzy trawnikiem a ścieżką bądź rabatą. Kiedy wykonamy tę czynność, za pomocą szpadla rozpoczynamy oddzielanie trawnika od rabaty. Po drugiej stronie robimy to samo i odcinamy naprzeciwległy brzeg obrzeża w ten sposób, aby powstałe rowki w przekroju poprzecznym miały kształt trójkąta. Dzięki temu uzyskamy stabilizację naszej konstrukcji. Powstałe rowki powinny mieć 20 cm szerokości oraz około 10 cm głębokości. Spód rowków usypujemy tłuczniem, a wierzch zalewamy cementem zmieszanym z piaskiem. Dopiero w tym momencie możemy przejść do układania obrzeża trawnikowego. Obrzeże powinno wystawać ponad rowek, aby oddzielenie powierzchni ogrodowych było lepiej widoczne. Ułożone obrzeże dobijamy młotkiem. Kiedy wszystkie elementy znajdują się na odpowiednim miejscu po bokach znowu obsypujemy mieszanką cementu oraz piasku i polewamy wodą. Gotowe!
Palisady ogrodowe to elementy wykonane z tworzywa sztucznego, za pomocą którego uporządkujemy nasz ogród oddzielając trawę od rabaty. Wykonane są z materiału odpornego na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Montaż palisady ogrodowej jest bardzo prosty, ponieważ zakończone są ostrym szpikulcem, który wbijamy w ziemię. Przed przystąpieniem do wbijania palisady należy upewnić się czy w ziemi nie znajdują się twarde kamienie. Jeśli nie, to możemy przystąpić do wbijania palisady. Kiedy napotykamy opór możemy użyć gumowego młotka, aby wyrównać poziom palisady. Kolejne elementy układamy blisko obok siebie, aż powstanie nam ogrodzenie. Jeśli nasze palisady będą się chwiały należy podsypać je ziemią lub po prostu wbić głębiej w ziemię.