Obrzeże ogrodowe - idealne wykończenie ogrodu

Obrzeże ogrodowe - idealne wykończenie ogrodu

Urządzając swój ogród często zmagamy się z problemem oddzielenia od siebie w sposób estetyczny i skuteczny np. trawnika od rabat kwiatowych, czy części uprawnej ogrodu.


Przerastanie trawy tam, gdzie nie chcielibyśmy jej mieć jest uciążliwe i niestety dość częste. Podobnie problematyczna może być kora, która jest materiałem sypkim i jako ozdoba naszego ogrodu ma tendencje do przemieszczania się pod wpływem wiatru, czy chodzenia po niej. Chcąc zachować trwały efekt i „nie mieszanie się” sąsiadujących ze sobą różnych nawierzchni, warto pomyśleć o trwałym oddzieleniu.

Obrzeża ogrodowe wydają się idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji. Oprócz kory i trawy, świetnie się sprawdzają np. przy kostce brukowej, nawierzchniach żwirowych oraz grysowych.

Główne zalety obrzeży ogrodowych

  • elastyczność,
  • szczelność,
  • łatwy montaż,
  • możliwość ukrycia przewodów,
  • odporność na czynniki atmosferyczne.

Rys. 1 - przykład zastosowania Obrzeża ogrodowego trawnikowego zielonego 25cm x 9m

 

Co charakteryzuje dobrze obrzeże ogrodowe?

 

Obrzeża wykonane są z odpornego na działanie czynników atmosferycznych, elastycznego tworzywa, które pozwala na wyginanie i tym samym formowanie dowolnych kształtów. W przeciwieństwie do betonowych krawężników, dzięki obrzeżom możemy stworzyć różnego rodzaju opływowe kształty, takie jak okręgi czy łuki. Ponadto obrzeża są szczelne, dzięki czemu praktycznie wyeliminowana jest możliwość przedostawania się elementów na drugą stronę. Trawa prędzej, czy później wrasta w każdą szczelinę i przedostaje się na oddzieloną powierzchnię, co w przypadku obrzeży nie powinno się zdarzać. Dużym plusem jest również fakt, że są łatwe w montażu. Nie trzeba robić specjalnych wykopów pod nie, co znacznie ogranicza nasz nakład pracy oraz bałagan w ogrodzie. Możemy też regulować łatwo ich wysokość, co pozwala na idealne dopasowanie do nawierzchni. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość montowania w górnej krawędzi obrzeża różnych przewodów np. kabli, lampek LED, itp.

Istnieje wiele pomysłów na oddzielanie powierzchni ogrodowych od siebie. Jedne bardziej estetyczne, drugie mniej. Należy jednak pamiętać, żeby spełniały one swoją podstawową funkcję, jaką jest rzeczywiste oddzielanie i zabezpieczanie powierzchni. Obrzeże ogrodowe wydaje się idealnie łączyć estetykę z funkcjonalnością.

Rys. 2 przedstawia Obrzeże ogrodowe trawnikowe zielone 15cm x 9m