Ciągane między roślinami, plączące się pod nogami, zaginające się węże mogą zepsuć całą przyjemność z dbania o ogród. Są jednak sprawdzone sposoby radzenia sobie z tym problemem.
Oto 3 sposoby na przechowywanie węża ogrodowego:
Istnieją zarówno bębny przenośne, jak i ścienne. W obu przypadkach zaletą jest fakt, że wąż ogrodowy nie plącze się pod nogami, nie zagina się i wygląda estetycznie. Bębny pozwalają na przechowanie bardzo długich węży, a zatem pozwalają na podlewanie zarówno małych obszarów, jak i dużych powierzchni. Bęben ścienny przydaje się w przypadku ogródków przydomowych, często podlewanych. Możemy je wtedy zamontować na ścianie, najlepiej przy kranie i podlewać ogród codziennie. Można je dość łatwo zdemontować, co ułatwia przechowywanie w okresie, kiedy nie jest używany. Bęben przenośny jest bardziej praktyczny jeśli potrzebujemy węża ogrodowego rzadziej lub musimy często zmieniać jego położenie.
Jest to najbardziej kompleksowe rozwiązanie. Wąż ogrodowy nawinięty na wózek podobnie jak w przypadku bębna, ułatwia przechowywanie węża bez plątania i zaginania. Wózki mają duże koła, dzięki którym ich transport jest łatwy, również na nierównym terenie. Duży bęben pozwala na przechowywanie bardzo długich węży. Korba umieszczona w górnej części uchwytu pomaga w nawijaniu węża na bęben. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które często podlewają swój ogród. Wózki są dość duże, zajmują więcej miejsca niż wieszaki, czy bębny, jednak przy niektórych modelach istnieje możliwość składania uchwytu i rączki, tym samym ograniczając powierzchnię potrzebną do przechowywania.
Rys. 1 - przykład zastosowania wózka na wąż ogrodowy
Do przymocowania na ścianę, oprócz bębna, jest również wieszak na wąż ogrodowy. Mniej przydatny przy podlewaniu, sprawdza się jednak świetnie przy przechowywaniu węży. Dzięki wieszakowi węże będą uporządkowane i zajmą mało miejsca. Jest świetnym rozwiązaniem do małych pomieszczeń, w których każdy skrawek przestrzeni jest ważny.
Rys. 2 przedstawia wieszak na wąż ogrodowy