Dużym zagrożeniem są dla nich również dzikie zwierzęta. Szczególnie osoby posiadające lub zamieszkujące tereny blisko lasu powinny podjąć jakieś działania w celu ochrony ich drzew. Jeśli zwierzęta żyjące w lesie nie znajdą w nim wystarczającej ilości pokarmu, co jest dość częstym zjawiskiem, istnieje niestety ryzyko, że przyjdą go szukać właśnie w naszych ogrodach. Najczęstszą ofiarą padają najpóźniej zasadzone drzewa. Mają one wtedy jeszcze cienką korę. Są zatem idealną pokusą dla saren czy zająców.
Jednym z najprostszych metod ochrony pnia jest zabezpieczenie go słomianą lub wiklinową matą, słomianym chochołem czy też grubą tekturą falistą. Ten sposób nie będzie jednak długotrwały. Są to materiały, które bez większego wysiłku i problemu będą w stanie zniszczyć. Natomiast znacznie długo trwalszą ochroną będą metalowe czy też plastikowe siatki. Można także stosować perforowane osłonki samoistnie zawijające się albo perforowane osłonki spiralne. Pień za to najbezpieczniej będzie zabezpieczyć plastikową tubą, a wierzchołek wzrostu osłonką z kolcami. Wszystkie te produkty dostępne są w sklepach ogrodniczych, również tych internetowych.
Jest to najskuteczniejszy sposób zabezpieczenia naszych drzew owocowych w ogrodzie przed głodnymi, dzikimi zwierzętami. Ogrodzenie powinno mieć co najmniej 120 cm wysokości, aby na pewno zniechęcić zające. Jeśli będzie ono za niskie, zwierzę bez z łatwością je przeskoczy. Oczywiście większe zwierzęta, wymagają znacznie wyższego ogrodzenia. Wysokość takiego zabezpieczenia może mieć nawet do 2,5 metra. Ogrodzenie powinno być także wkopane w ziemię na głębokość 30 cm lub chociaż posiadać mocny fundament, by zwierzęta nie podkopały ogrodzenia.
Równie skuteczną metodą co pozostałe, w walce ze zwierzętami chcącymi uszkodzić pień drzewa, jest ich odstraszanie różnymi substancjami zapachowymi zawartymi w specjalnych preparatach. Nazywa się je repelentami. Są to m. inn. Biotec, Cervacol Extra, Emol BTX LA czy Sarna – Stop. Natomiast te preparaty stosuje się głownie w dużych sadach. Nanosi się je na powierzchnię kory. Można je dostać we wszelkich większych sklepach ogrodniczych. Czasami ogrodnicy prywatnych posesji stosują te środki, jednak jest to rzadkością. Jeśli jesteśmy posiadaczami małego ogródka przed domem znacznie lepszymi opcjami będą te wymienione w poprzednich punkach.
Nie ważne na jaki typ pomocy i ochrony kory drzewa się zdecydujemy. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie i pamięć o nadchodzącym sezonie zimowym.