Jak zadbać o tuje

Jak zadbać o tuje

Tuje, również zwane żywotnikami są idealnymi roślinami na żywopłoty. Rosną dość szybko i tym sposobem dość szybko stworzą pięknie wyglądający rząd ozdabiający nasz ogród.


Rośliny te najlepiej czują się w miejscach słonecznych lub delikatnie zacienione. Gleba pod nimi musi być bardzo żyzna. Istotne jest także nawadnianie. Rośliny te mają płytki system korzeniowy i mogą nie przetrwać długich okresów bez deszczu. Dlatego tak ważne jest ich regularne podlewanie. Najlepiej robić to rano lub późnym wieczorem, gdy nie ma silnego słona.

Istotne jest również nawożenie. Krótkie korzenie tui mają słaby dostęp do składników odżywczych. Dlatego kilka razy w ciągu roku trzeba dostarczyć im niezbędnych do życia składników.

Tuje najlepiej przycinać 2/3 razy w ciągu sezonu. Te młode nie wcześniej niż po roku od zasadzenia. Wiosną pędy możemy skrócić o 1/3, latem tak samo. Natomiast ostatnie cięcie (o 1-2 cm)  należy wykonać pod koniec sierpnia. To spowoduje, że zachowają one piękny i estetyczny kształt oraz będą gęstsze.