Ile już razy nieskutecznie walczyłeś już z małym szkodnikiem, który potrafi zmienić nawet idealny trawnik w wielkie, nieestetycznie wyglądające pobojowisko? Zniszczone kwiaty i jeszcze te wszechobecne kopce... ale spokojnie. W tym artykule dowiesz się, jak szybko zmusić kreta do „wyprowadzki” na stałe z Twojego ogrodu.
Metod na pozbycie się kreta z ogrodu jest naprawdę wiele. Należą do nich m.in.: montaż w ogrodzie odstraszaczy elektroakustycznych; kreciołapki; środki chemiczne; sadzenie roślin o charakterystycznym, nieprzyjemnym dla tych zwierząt zapachu; hałasujące na wietrze własnoręcznie wykonane odstraszacze (np. plastikowe butelki nabite na wkopany w ziemię drut).
Niestety, plastikowe butelki nie prezentują się w ogrodzie zbyt okazale, a odstraszacze elektroakustyczne mogą nie być najlepszym rozwiązaniem dla posiadaczy zwierząt domowych, które są wypuszczane na zewnątrz. Pułapki na krety wymagają natomiast częstego, codziennego sprawdzania, czy zwierzę zostało już pochwycone. Należy bowiem pamiętać, że kret pozbawiony dostępu do pokarmu umiera w ciągu 10 godzin. Co do używania specjalnych środków chemicznych - cóż, ich stosowanie zazwyczaj kończy się dla kretów w sposób ostateczny, czego można (i należy!) przecież uniknąć.
Rys. 1 - przykład wyłożenia siatki przeciw kretom 2x100 m pod trawnik
Jakkolwiek doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, do jakiej rozpaczy potrafi doprowadzić ogrodnika rozkopany przez kreta ogród, zaznaczamy, że zwierzęta te znajdują się w Polsce pod ochroną. Używanie wszelkich środków mających na celu otrucie zwierzęcia jest zabronione.
Pozbycie się kreta jest stosunkowo proste, o ile podejmie się odpowiednie i zdecydowane kroki. Świetną, nieingerującą w zdrowie i życie szkodnika metodą jest zamontowanie w ogrodzie specjalnych siatki przeciw kretom. Najlepiej to zrobić jeszcze przed założeniem trawnika. Siatki zakopuje się do 10 cm pod powierzchnią gruntu, by uniemożliwić kretowi drążenie podziemnych korytarzy. Zwierzę samo wybiera wówczas bardziej sprzyjające żerowaniu środowisko i co najważniejsze – jest to z dala od Twojego ogrodu. Do największych zalet tego rozwiązania należy możliwość wieloletniego użytkowania ze względu na trwałość materiału oraz jego odporność na zmieniające się warunki glebowe. Warto też zauważyć łatwy i szybki montaż siatki. Wystarczy rozwinąć siatkę na wcześniej przygotowanym podłożu i przytwierdzić ją do gleby. Do tego celu służą różnego rodzaju szpilki. W zależności od rodzaju podłoża możemy wybrać szpilki stalowe lub wykonane z tworzywa sztucznego, gładkie, z kolcami lub kotwice.
Trzeba pamiętać, że siatki takie można wykorzystywać nie tylko pod trawniki ale równie dobrze nadają się do zastosowania pod rabaty kwiatowe, warzywne czy nawet skalniaki. Jeśli chodzi o rabaty nie zapomnijmy, że siatki należy zakopać odpowiednio głęboko (min. 30 cm) pod powierzchnią ziemi, by agrotechnika w ogrodzie była swobodnie prowadzona.
Rys. 2 przedstawia rozkładanie siatki przeciw kretom 1x100 m